Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Arduino Dron - Ludwik Dron


Arduino dron polska

Jakiś czas temu (już ponad 8 miesięcy) zastanawiałem się co mógłbym zbudować. Chciałem stworzyć robota/urządzenie które było by dla mnie wyzwaniem i dzięki któremu nauczył bym się nowych rzeczy. Było wiele różnych pomysłów ale większość z nich była już przez innych zrobiona, lub zdecydowanie poza moimi możliwościami (głównie finansowymi). I wtedy przyszło mi do głowy, żeby zrobić drona kompletnie od zera włączając w to własny kontroler lotu, pilot, program oraz własną ramę (z tym ostatnim trochę nie wyszło). Nigdy w życiu nic tak długo nie budowałem jak tego drona, ponad 8 miesięcy. Ale uważam że było warto i to bardzo, wiedza którą zdobyłem podczas budowy oraz udowodnienie sobie że dałem radę jest super. Zanim przejdziemy do opisu budowy drona zapraszam was na mój fanpage na Facebooku
będę tam publikował moje najnowsze budowle i nie tylko: Mój Fanpage

Dla ciekawych jak ludwik działa podaję filmik:


Prezentacja opowiadająca historię Ludwika

Na początku wielu z Was może się zapytać po co robić to wszystko samemu skoro można kupić gotowe elementy i połączyć lub wgrać multiwii na arduino. A no głównie dla tego, że mogę i lubię. Dodatkowym powodem jest wiedza, której naprawdę dużo wyniosłem z tej budowy. Moim zdaniem nie ma lepszego sposobu nauki niż sprawdzanie jak działają dane rzeczy od podstaw, ważne również jest popełnianie błędów których nie zabrakło w trakcie tej budowy, ale to dobrze bo błędy bardzo skutecznie uczą. Ostatnim argumentem są oczywiście pieniądze, wydałem znacznie mniej dzięki zrobieniu większości rzeczy przez siebie. Najlepiej widać to na przykładzie pilota, aby go kupić trzeba wydać co najmniej 200zł a często nawet znacznie więcej ja swój zbudowałem za 60 zł.

Największe problemy wystąpiły w kodzie dla kontrolera lotu, nie był on specjalnie skomplikowany ale regulacja algorytmów PID aby lot ludwika był stabilny to był dramat. Nigdy wcześniej nie bawiłem się w regulację tych algorytmów a samą zasadę ich działania poznałem dopiero w trakcie budowy. Znalezienie prawidłowych wartości (aczkolwiek nie idealnych) zajęło mnóstwo czasu, i pochłonęło wiele filamentu :). Było też kilka ciekawych bugów, np. wymyśliłem pewnego dnia że zrobię system dzięki któremu po utracie połączenia z pilotem dron zacznie zmniejszać (dekrementować) wartość mocy silników (throttle), zadowolony włączyłem go żeby przetestować. Silniki zaczęły powoli zmniejszać swoje obroty aż się zatrzymały, hura! Nie do końca, po kilku minutach nagle dron poderwał się do góry wraz z drewnianą ramą którą wykorzystywałem do testów w domu uderzył w moje drzwi i ścianę, przynajmniej nie we mnie. Dlaczego? Bo wartość dekremetowała się tak długo, że w końcu z wartości minimalnej przeszła na maksymalną odpalając silniki z pełną mocą.

Początkowo plan był taki aby cała rama i wszystko co się tylko da było wydrukowane na drukarce 3D. I to się po części udało, latającą wersję drona z wydrukowaną ramą można zobaczyć na tym filmie:


Tutaj zostawiam pliki STL jeśli chciałbyś wydrukować tą ramę, ale odradzam bo słąba jest. W przyszłości zaprojektuję nową.

Płyta
Ramię

Jak widać działała ona całkiem nieźle, był jeden mały problem a w sumie to siedem bo tyle też razy ją połamałem. Ostatecznie zdecydowałem się kupić gotową ramę i skupić się na dopracowaniu elektroniki oraz programu. Gdyby została ona inaczej zaprojektowana z pewnością dała by radę, niestety wtedy nie miałem tej wiedzy którą mam teraz a ciągłe drukowanie nowych części spowodowało, że odpuściłem sobie drukowanie ramy na jakiś czas. To zdjęcie przedstawia wszystkie połamane części:

arduino diy dron/quadrocopter

Potrzebne materiały:

Silniki - ja użyłem możliwie tanich silników bezszczotkowych 1000KV potrzebujemy 4 takie silniki, powinny mieć w komplecie piastę aby zamontować śmigło LINK DO SILNIKÓW
ESC - jeśli wybrałeś inny silnik prawdopodobnie (ale nie zawsze) będziesz musiał dobrać do niego inne ESC. Maksymalny prąd jaki może zostać obsłużony przez ESC nie może być mniejszy od maksymalnego prądu pobieranego przez silnik. Ważne aby miały układ BEC ponieważ to on zasila nasz kontroler lotu LINK DO ESC
Bateria - 3S czyli 11.1V Li-Po ja użyłem baterii o pojemności 3300 mAh ale nic nie szkodzi na przeszkodzie aby użyć większej (lub mniejszej). Czas lotu na mojej baterii to około 15 minut. Musisz się upewnić że maksymalny prąd rozładowania jest wystarczający aby zasilić drona LINK DO BATERII
Rama - bardzo popularna F450 LINK DO RAMY
Ładowarka do baterii - do ładowania baterii LiPo wymagana jest specjalna ładowarka z balancerem LINK DO ŁADOWARKI
Śmigła - mogą być inne ale te w połączeniu z silnikami powyżej współpracują najlepiej. Warto kupić więcej na wypadek złamania. Muszą mieć otwór a nie gwint LINK DO ŚMIGIEŁ
Monitor baterii - nigdy nie korzystaj z baterii bez podłączonego monitora, możesz ja za bardzo rozładować i uszkodzić. Monitor taki informuje bardzo głośnym piszczeniem gdy poziom baterii jest zbyt niski LINK DO MONITORA BATERII

Nie będę tutaj podawał linków, większość tych części kupisz w lokalnym sklepie elektronicznym.
• Atmega328
• NRF24L01 - z zewnętrzną anteną (najlepiej wersja z anteną na kablu) dla większego zasięgu
• MPU6050 - żyroskop i akcelerometr w jednym module
• Kilka mniejszych części:
• kondensator 22pF (x2)
• kondensator 10uF
• rezystor 4,7kOhm
• stabilizator napięcia o napięciu wyjściowy 3,3V (LV33CV3)
• trochę goldpinów (męskich i żeńskich)

I ostatnia lista części do pilota:
• Atmega328
• NRF24L01 - z zewnętrzną anteną (najlepiej wersja z anteną na kablu) dla większego zasięgu
• Joysticki - takie jak w playstation (x2)
• kondensator 22pF (x2)
• kondensator 10uF
• rezystor 4,7kOhm
• stabilizator napięcia o napięciu wyjściowy 3,3V (LV33CV3)
• dioda LED


Myślę że złożenia ramy opisywać nie trzeba macie tam kilka śrubek do przykręcenia. Następne co trzeba przykręcić to silniki, ważne aby śruby których użyjecie nie były zbyt długie bo mogą haczyć o zwoje cewek silnika i go uszkodzić. Przewody silnika lutujemy do ESC. Aby zapobiec kręceniu się drona wokół własnej osi silniki lewy przedni i prawy tylny kręcą się zgodnie z wskazówkami zegara a prawy przedni i lewy tylny przeciwnie do nich. Dlatego też śmigła zamontowane na silnikach muszą być odpowiednie (powinny być podpisane CW - zgodnie z wskazówkami CCW - przeciwnie). Należy również zamienić ze sobą dwie dowolne fazy na 2 silnikach aby kręciły się w przeciwną stronę. Czerwony przewód z ESC lutujemy do rozdzielacza napięcia w naszej ramie a czarny do minusa robimy to oczywiście cztery razy. Jeśli nie masz w ramie rozdzielacza możesz skorzystać z zaprojektowanego przeze mnie, poniżej znajdziesz pdf do zrobienia PCB. Następnie lutujemy przewody wraz z złączem dla naszej baterii do płytki rozdzielającej. Wszystkie luty i połączenia muszą być oczywiście ładnie zaizolowane czarną taśmą lub koszulkami termokurczliwymi.

Teraz czas na zrobienie PCB kontrolera lotu i pilota wstawiam schematy, pliki .brd oraz .sch i layouty PCB znajdziecie poniżej w zipie bo nie ma opcji wstawienia ich tutaj (chyba że jest a ja nie ogarniam :)). Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania pisz na maila. Pilot zasilany jest trzema bateriami AAA.

PCB do pilota
PCB do kontrolera
ZIP z wszystkim
arduino diy dron/quadrocopter

arduino diy dron/quadrocopter

arduino diy dron/quadrocopter

arduino diy dron/quadrocopterDo zamocowania kontrolera lotu na ramie wydrukowałem specjalny uchwyt (plik .stl znajdziecie poniżej). Pod ten uchwyt dodałem kawałek miękkiej gąbki która zabezpieczała jakąś paczkę z Chin służy ona do tłumienia drgań dzięki czemu żyroskop wraz z akcelerometrem dają dokładniejsze odczyty. Uchwyt na kontroler lotu został specjalnie tak zaprojektowany aby można było swobodnie regulować jego i ustawić go jak najbardziej równolegle w stosunku do ramy. Należy również wywiercić dodatkowy otwór na uchwyt do anteny (byle nie w ścieżkach płytki), ewentualnie jeśli użyjesz dłuższej śruby na mocowaniu to możesz tam przyczepić uchwyt anteny (uchwyt również został wydrukowany plik na dole).

Uchwyt do PCB
Uchwyt anteny


Ostatnie co zostało nam do zrobienia to wgranie programu. Poniżej dodaję cały program dla kontrolera lotu oraz pilota, na dole znajdziecie .zip z wszystkimi potrzebnymi bibliotekami. Jest on dość długi, a ja najlepszy w tłumaczeniu kodu nie jestem :) dodałem kilka komentarzy (dosłownie kilka). Wbrew pozorom nie jest on wcale aż tak skomplikowany i jak go przeanalizujesz zobaczysz, że nie ma w tym nic aż tak bardzo trudnego (poza kalibracją PIDów oczywiście :D). Aby go wgrać do atmegi potrzebujesz programator np USBasp lub arduino które możesz wykorzystać jako programator. Nie dodawałem złącza dla programatora na obu płytkach więc musisz zaprogramować atmegę na płytce stykowej lub też pokombinować i wpiąć kable do złącz.

Kod dla kontrolera:

#include "I2Cdev.h"
#include <Servo.h>
#include <SPI.h>
#include "RF24.h"
#include "MPU6050_6Axis_MotionApps20.h"
#if I2CDEV_IMPLEMENTATION == I2CDEV_ARDUINO_WIRE
    #include "Wire.h"
#endif
//we need this to see nrf24l01 configuration in serial
#include "printf.h"//end of libraries ###############################################

MPU6050 mpu;


float x_rotation, y_rotation, z_rotation;
Servo motor1;
Servo motor2;
Servo motor3;
Servo motor4;
bool first_loop = true;
//radio
RF24 radio(9,10);
uint8_t data[6];
const uint64_t pipe = 0xE8E8F0F0E1LL;
long last_received;
int controll_number = 159;

//values = 5.2, 0.02, 1500
//variables for movement and positions ###########################################
//for my quadcopter this are the best settings for pid
float x_kp = 5, x_ki = 0.02, x_kd = 1100; //values for PID X axis
int max_pid = 300;
float x_p_out, x_i_out, x_d_out, x_output; //outputs for PID
float x_now, x_lasttime = 0, x_timechange;
float x_input, x_lastinput = 0, x_setpoint = 0;
float x_error, x_errorsum = 0, x_d_error, x_lasterror;


//values = 5.2, 0.02, 1500
float y_kp = 5, y_ki = 0.02, y_kd = 1100; //values for PID Y axis
float y_p_out, y_i_out, y_d_out, y_output; //outputs for PID
float y_now, y_lasttime = 0, y_timechange;
float y_input, y_lastinput = 0, y_setpoint = 0;
float y_error, y_errorsum = 0, y_d_error, y_lasterror;

float z_kp = 2, z_ki = 0, z_kd = 0; //values for PID Z axis
float z_p_out, z_i_out, z_d_out, z_output; //outputs for PID
float z_now, z_lasttime = 0, z_timechange;
float z_input, z_lastinput = 0, z_setpoint = 0;
float z_error, z_errorsum = 0, z_d_error, z_lasterror;


//set it to 0 and see on serial port what is the value for x and y rotation, use only if your flightcontroller board is not perfevtly leveled. If your board is perfectly leveled set it to 0
float x_level_error = 0;
float y_level_error = 0;


/* *  *  * JUNE 2016 - APRIL 2017 * C by Nikodem Bartnik * nikodem.bartnik@gmail.com * nikodembartnik.pl *  *  *  */

#define INTERRUPT_PIN 2  // use pin 2 on Arduino Uno & most boards
int motor1_power;
int motor2_power;
int motor3_power;
int motor4_power;

float allmotors_power = 600;


// MPU control/status vars
bool dmpReady = false;  // set true if DMP init was successful
uint8_t mpuIntStatus;   // holds actual interrupt status byte from MPU
uint8_t devStatus;      // return status after each device operation (0 = success, !0 = error)
uint16_t packetSize;    // expected DMP packet size (default is 42 bytes)
uint16_t fifoCount;     // count of all bytes currently in FIFO
uint8_t fifoBuffer[64]; // FIFO storage buffer

// orientation/motion vars
Quaternion q;           // [w, x, y, z]         quaternion container

VectorFloat gravity;    // [x, y, z]            gravity vector

float rotation[3];           // [yaw, pitch, roll]   yaw/pitch/roll container and gravity vector
int safe_lock = 1;
volatile bool mpuInterrupt = false;     // indicates whether MPU interrupt pin has gone high
void dmpDataReady() {
    mpuInterrupt = true;
}


void setup() {
    // join I2C bus (I2Cdev library doesn't do this automatically)
    #if I2CDEV_IMPLEMENTATION == I2CDEV_ARDUINO_WIRE
        Wire.begin();
        Wire.setClock(400000); // 400kHz I2C clock. Comment this line if having compilation difficulties
    #elif I2CDEV_IMPLEMENTATION == I2CDEV_BUILTIN_FASTWIRE
        Fastwire::setup(400, true);
    #endif

printf_begin();

    Serial.begin(115200);

    Serial.println("Initializing I2C devices...");
    mpu.initialize();
    pinMode(INTERRUPT_PIN, INPUT);

    // verify connection
    Serial.println("Testing device connections...");
    Serial.println(mpu.testConnection() ? "MPU6050 connection successful" : "MPU6050 connection failed");
//    bmp.begin();  
    radio.begin();
    delay(1000);
    radio.setDataRate(RF24_250KBPS);
    radio.setPALevel(RF24_PA_MAX);

    radio.openReadingPipe(1,pipe);
    radio.startListening();
    
   

    // load and configure the DMP
    Serial.println("Initializing DMP...");
    devStatus = mpu.dmpInitialize();

    // gyro offsets here
    mpu.setXGyroOffset(87);
    mpu.setYGyroOffset(77);
    mpu.setZGyroOffset(110);
    mpu.setZAccelOffset(2287); 
    mpu.setYAccelOffset(-1283);
    mpu.setXAccelOffset(-3083);

    // make sure it worked (returns 0 if so)
    if (devStatus == 0) {

        Serial.println("Enabling DMP...");
        mpu.setDMPEnabled(true);

        attachInterrupt(digitalPinToInterrupt(INTERRUPT_PIN), dmpDataReady, RISING);
        mpuIntStatus = mpu.getIntStatus();

      
        dmpReady = true;

        packetSize = mpu.dmpGetFIFOPacketSize();
    } else {
        // ERROR!
        // 1 = initial memory load failed
        // 2 = DMP configuration updates failed
        // (if it's going to break, usually the code will be 1)
        Serial.print("DMP Initialization failed (code ");
        Serial.print(devStatus);
        Serial.println(")");
    }

    motor1.attach(5);
    motor2.attach(8);
    motor3.attach(7);
    motor4.attach(4);
    pinMode(A0, INPUT);
    pinMode(A1, INPUT);
    digitalWrite(A0, LOW);
    motor1.write(0);
    motor2.write(0);
    motor3.write(0);
    motor4.write(0);

radio.printDetails();
}
void loop() {

    if (radio.available()) {
    
    bool done = false;
    while (!done){
     
     done = radio.read(data, sizeof(data));

    // Serial.print("Controll number: ");
     //Serial.println(data[0]);
     
      if((millis()-last_received) < 3000){
        if(data[0] == controll_number){
          Serial.print("DATA1: ");
          Serial.println(data[1]);
          allmotors_power = map(data[1], 0, 255, 800, 1500);
          if(allmotors_power < 0){
            allmotors_power = 0;
          }

          
     //allmotors_power = map(data[1], 0, 255, 800, 1600);
     x_setpoint = data[3] - 20;
     y_setpoint = data[2] - 20;
     Serial.print("PID OUT X: ");
     Serial.print(x_rotation);
     Serial.print(" PID OUT Y: ");
     Serial.print(y_rotation);
     Serial.print("Z NOW: ");
     Serial.println(z_rotation);
     Serial.print(" TIME: ");
     Serial.println(millis());

Serial.print("MOTORS POWER: ");
Serial.println(allmotors_power);
  
     
        }
     }
     // Serial.println(data[1]);
      if(done == true){
      last_received = millis();
      }
  }   
 }

 if((millis()-last_received) > 3000 && allmotors_power > 0){
    safe_lock = 0;
     }
 
    // if programming failed, don't try to do anything
   // if (!dmpReady) return;

   
    while (!mpuInterrupt && fifoCount < packetSize) {
     
    }

    // reset interrupt flag and get INT_STATUS byte
    mpuInterrupt = false;
    mpuIntStatus = mpu.getIntStatus();

    // get current FIFO count
    fifoCount = mpu.getFIFOCount();

    // check for overflow (this should never happen unless our code is too inefficient)
    if ((mpuIntStatus & 0x10) || fifoCount == 1024) {
       

    // otherwise, check for DMP data ready interrupt (this should happen frequently)
    } else if (mpuIntStatus & 0x02) {
        // wait for correct available data length, should be a VERY short wait
        while (fifoCount < packetSize) fifoCount = mpu.getFIFOCount();

        // read a packet from FIFO
        mpu.getFIFOBytes(fifoBuffer, packetSize);
        
        // track FIFO count here in case there is > 1 packet available
        // (this lets us immediately read more without waiting for an interrupt)
        fifoCount -= packetSize;

    if(safe_lock == 1){
   
            mpu.dmpGetQuaternion(&q, fifoBuffer);
            mpu.dmpGetGravity(&gravity, &q);
            mpu.dmpGetYawPitchRoll(rotation, &q, &gravity);

          x_rotation = rotation[1] * 180/M_PI - x_level_error;
            y_rotation = rotation[2] * 180/M_PI - y_level_error;
            z_rotation = rotation[0] * 180/M_PI;

/*          if(pressure_loop_number == 10){           // Serial.print("Preasure: ");            //Serial.println(bmp.readAltitude());            pressure_loop_number = 0;             allmotors_power = 1000;           }            pressure_loop_number++;  */

           if(first_loop == true){
            z_setpoint = z_rotation;
          //  current_altitude = bmp.readAltitude();
            //set_altitude = current_altitude;
            first_loop = false;
           }
          
            
            
        motor1_power = allmotors_power;
        motor2_power = allmotors_power;
        motor3_power = allmotors_power;
        motor4_power = allmotors_power;
          if(allmotors_power > 1500){
               allmotors_power = 1500;
                
                
                }

                 
                 x_output = calculatePID(0, x_rotation);
                 y_output = calculatePID(1, y_rotation);
                 z_output = calculatePID(2, z_rotation);

    

                 motor1_power += x_output/2;
                 motor1_power += z_output;
                 motor4_power -= x_output/2;
                 motor4_power += z_output;

                 motor2_power -= y_output/2;
                 motor2_power -= z_output;
                 motor3_power += y_output/2;
                 motor3_power -= z_output;
                 
             
                motor1.writeMicroseconds(motor1_power);
                motor4.writeMicroseconds(motor4_power); 
                motor2.writeMicroseconds(motor2_power);
                motor3.writeMicroseconds(motor3_power); 
                mpu.resetFIFO();
               
     
    }else{
                motor1.write(0);
                motor2.write(0);
                motor3.write(0);
                motor4.write(0);
    }
}
}
   float calculatePID(int _axis, float _angel){

      // X AXIS
      if(_axis == 0){
                 x_now = millis();
                 x_timechange = x_now - x_lasttime;
                 x_error = x_setpoint - _angel;
                 x_p_out = (x_kp * x_error);
                
                 x_errorsum = (x_errorsum + x_error);
                 if(x_errorsum > 1023){
                  x_errorsum = 1023;
                 }
                 if(x_errorsum < -1023){
                  x_errorsum = -1023;
                 }
                 x_i_out = x_ki * x_errorsum;
                 x_d_error = (x_error - x_lasterror) / x_timechange;
                 x_d_out = x_kd * x_d_error;
                 x_lasterror = x_error;
                 x_output = x_p_out + x_i_out + x_d_out;
                 if(x_output > max_pid){
                  x_output = max_pid;
                 }else if(x_output < -(max_pid)){
                  x_output = -(max_pid);
                 }
                 x_lasttime = millis();
                 return x_output;
      }

      // Y AXIS
      else if(_axis == 1){
                 y_now = millis();
                 y_timechange = y_now - y_lasttime;
                 y_error = y_setpoint - _angel;
                 y_p_out = (y_kp * y_error);

                 y_errorsum = (y_errorsum + y_error) * y_timechange;
                 if(y_errorsum > 1023){
                  y_errorsum = 1023;
                 }
                 if(y_errorsum < -1023){
                  y_errorsum = -1023;
                 }
                 y_i_out = y_ki * y_errorsum;
                 y_d_error = (y_error - y_lasterror) / y_timechange;
                 y_d_out = y_kd * y_d_error;
                 y_lasterror = y_error;
                 y_output = y_p_out + y_i_out + y_d_out;
                 if(y_output > max_pid){
                  y_output = max_pid;
                 }else if(y_output < -(max_pid)){
                  y_output = -(max_pid);
                 }
                 y_lasttime = millis();
                 return y_output;

                 // ALTITUDE
     // } else if(_axis == 2){
      //           return (set_altitude - current_altitude) * 20;
      }else if(_axis == 2){
                 z_now = millis();
                 z_timechange = z_now - z_lasttime;
                 z_error = z_setpoint - _angel;
                 z_p_out = (z_kp * z_error);

                 z_errorsum = (z_errorsum + z_error) * z_timechange;
                 if(z_errorsum > 1023){
                  z_errorsum = 1023;
                 }
                 if(z_errorsum < -1023){
                  z_errorsum = -1023;
                 }
                 z_i_out = z_ki * z_errorsum;
                 z_d_error = (z_error - z_lasterror) / z_timechange;
                 z_d_out = z_kd * y_d_error;
                 z_lasterror = y_error;
                 z_output = z_p_out + z_i_out + z_d_out;
                 if(z_output > max_pid){
                  z_output = max_pid;
                 }else if(z_output < -(max_pid)){
                  z_output = -(max_pid);
                 }
                 z_lasttime = millis();
                 return z_output;

                 // ALTITUDE
     // } else if(_axis == 2){
      //           return (set_altitude - current_altitude) * 20;
      }else{
        return 0;
      }


      
      
    }


Kod dla pilota:

#include <SPI.h>
#include "RF24.h"

#define MAX_TILT 20


RF24 radio(9,10);

int a = 0;
uint8_t data[6];
int controll_number = 159;
int safe_lock = 0;
int x_offset, y_offset;

const uint64_t pipe = 0xE8E8F0F0E1LL;

void setup(void){
  
  Serial.begin(57600);

 pinMode(4, OUTPUT);
 pinMode(3, INPUT);
 pinMode(A0, INPUT);
 pinMode(A1, INPUT);
 pinMode(A2, INPUT);
 pinMode(A3, INPUT);
 digitalWrite(3, HIGH);
 digitalWrite(4, HIGH);

  radio.begin();

radio.setDataRate(RF24_250KBPS);
radio.setPALevel(RF24_PA_MAX);

    radio.openWritingPipe(pipe);
  radio.printDetails();

}

void loop(void)
{
  if(!digitalRead(3)){
    Serial.print("LOW 1");
    delay(1000);
    if(!digitalRead(3)){
      Serial.print("LOW 2");
    delay(1000);
    if(!digitalRead(3)){
      Serial.print("LOW 3");
      if(safe_lock == 0){
        safe_lock = 1;
      }else{
        safe_lock = 0;
      }
    
  }
  }
  }


int power = map(analogRead(A2), 0, 1023, 0, 255);
int x = map(analogRead(A1), 0, 1023, 0, 255);
int y = map(analogRead(A0), 0, 1023, 0, 255);
int rotation = map(analogRead(A3), 0, 1023, 0, 255);


if(x > 150){
  x = map(x, 150, 255, 0, MAX_TILT);
}else if(x < 105){
  x = map(x, 105, 0, 0, -MAX_TILT);
}else{
  x = 0;
}

if(y > 150){
  y = map(y, 150, 255, 0, MAX_TILT);
}else if(y < 105){
  y = map(y, 105, 0, 0, -MAX_TILT);
}else{
  y = 0;
}


if(rotation > 150){
  rotation = map(rotation, 150, 255, 0, MAX_TILT);
}else if(rotation < 105){
  rotation = map(rotation, 105, 0, 0, -MAX_TILT);
}else{
  rotation = 0;
}

  data[0] = controll_number;
  data[1] = power;

  // + 10 because you can't send negative number
  data[2] = x + MAX_TILT;
  data[3] = y + MAX_TILT;
  data[4] = rotation + MAX_TILT;
  data[5] = safe_lock;
radio.write( data, sizeof(data) );

 delay(8);
}

Ludwik zwycięzca!

Ludwik zwycięzca! W Ryniku dnia 01.04.2017r. odbył się międzynarodowy turniej robotów w którym to decyzją jury Ludwik zajął 1 miejsce w kategorii freestyle! Bardzo dziękuję :)
arduino diy dron/quadrocopter

Ludwik wygrał również 3 międzynarodowe konkursy organizowane w USA na instructables.com oraz konkurs na majsterkowo.pl! Całkiem dobry ten Ludwik dron, nie? Mam nadzieję że spodobał Ci się ten projekt, w końcu poświęciłem na niego 8 miesięcy, to całkiem sporo czasu :) Jeśli go lubisz to udostępnij pokaż komuś, może jej/jemu też się spodoba. Zachęcam do polubienia mojego fanpage'a na facebooku oraz do subskrypcji kanału na youtubie.

Dziękuję, pozdrawiam, miłego dnia!
Nikodem Bartnik ~ 2017